Visuomet žavėjausi taikomuoju menu. Tai paprasti gyvenimiški daiktai, kurių originalus išpildymas mūsų buitį paverčia žaismingesne. Nors mano veikloje meniškų detalių mažai, kūrybiškumas lydi kiekviename žingsnyje. Rankomis išglostytus „Labos nakties“ gaminius pakuoju su meile, nes man šie daiktai labai patinka. Ir neretai pagalvoju, kažin kodėl miegamojo tekstilei renkuosi pastelines spalvas? Gal tie pilki atspalviai – šiaurietiškas braižas? Rodos, gyvenime ne tik muzikoje mušamieji man skamba įstabiai. Aštrias diskusijas vertinu dėl jose gimstančių rezultatų. Skonio receptorius čilinu nuolat. Ir kuomet perdien save išdalinus atlinguoju iki lovos... Mano melsvas patalų glėbys! Jis man – didelėm švelniom letenom – išlygina raukšles, užglosto triukšmą.
Dauguma einame per gyvenimą inertiškai. Jeigu savęs realizavimo sūkurys įtraukia, nepastebim akimirkų, kurios sustingsta laike. Ir ne apie prasmę aš čia. Tik apie kasdieninį skonį, kvapą, garsą. Ir apie spalvą.
Esame gana stipriai biologų ištyrinėti: turime akis, kurios siunčia signalus smegenims, kurios atiduoda įsakymus organams gaminti hormonus, kurie veikia smegenis, kurios... jos pačios užburtame rate! Šiame žiede kažkur yra man neapčiuopiami signalai. Tuomet išganinga mintis apie psichologus, filosofus pasimetimą sušvelnina – vis tiek žmonija dar ne viską žino. Tad klausyti savo nuojautos man tampa nuostabu.
Psichologijoje yra nuomonė, kad spalvų poveikis žmonėms yra pervertinamas. Vienas iš svarbių argumentų – spalvų reikšmės skirtingose kultūrose yra nevienodos. Pavyzdžiui balta spalva vakariečiams simbolizuoja tyrumą, o kai kuriose Pietų ar Rytų šalyse balta suvokiama kaip gedulo spalva. Beje, raudonai parašytos užduotys blogina jų atlikimo kokybę, nes raudona spalva asocijuojasi su nesėkmėmis, mažina motyvaciją. Tad kažin kaip mes reaguotume, jeigu šviesoforai apsiverstų, mokytojai klaidoms žymėti naudotų žalią spalvą, o visi draudžiamieji, įspėjantys ženklai pradėtų spindėti žaliai. Toks faktas pabrėžia labiau kultūrinį spalvos poveikį, nei fizikinė bangos linija galėtų tokią įtaką sukurti. Be to ir gamta mums daug suteikia apdorotos informacijos apie spalvas. Joje natūraliai vykstantys procesai signalizuoja mums: raudona – stok, žalia – ramu.
Vis tik vaikų jautrumas spalvoms yra didesnis nei suaugusiųjų. Jie neturi išankstinio nusiteikimo, jų reakcijų neveikia kultūrinis aspektas, o tai parodo ir individualų spalvų poveikį žmogui. Naujagimiai skiria tik juodą, baltą. Iki ketvirto mėnesio pirmiausiai kūdikiai pamato raudoną spalvą (manoma, kad ją lengviausia suvokti). Tuomet jų regėjimo paletėje prisijungia geltonoji, o vėliau, būdami pusmečio, mažyliai spalvas suvokia kaip suaugusieji.
Įdomus faktas, kad vyrai ir moterys dėl genų ir skirtingų chromosomų skaičiaus raudoną spalvą mato skirtingai. Todėl moterys raudoną spalvą gali interpretuoti įvairiai, o vyrai tiesiog mato raudoną. Na bet tai nestebina, žinant faktą, kad techniškai spalvos neegzistuoja – tai tik mūsų smegenų vertinimo rezultatas.
Ir ką gi dar tos mūsų smegenys išdarinėja? Pasirodo, šviesesnės spalvos mums atrodo yra arčiau nei tamsios. Šį faktą pasičiumpa mano nuojauta. Šviesios, pastelinės spalvos yra minkštesnės ir subtilesnės.
Jeigu jums dar ne per daug teorijos, štai dar vienas faktas iš neseniai atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo studentai. Buvo pasirinktos šešios spalvos: ryškios raudona, mėlyna, geltona ir blyškios rausva, melsva bei gelsva. Tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti spalvų poveikį mokymosi veiklai, emocijoms ir širdies ritmui. Ši studija parodė, kad mokymosi rezultatai buvo ženkliai geresni prie ryškių spalvų. Širdies susitraukimų dažnį labiau veikė atspalviai – jie padidėjo raudonose ir geltonose sąlygose. O emocinę savijautą dalyviai įvertino kaip atsipalaidavusią, ramią ir malonią šviesių spalvų sąlygomis. Taip pat, nepriklausomai nuo šviesumo, mėlynas atspalvis darė didžiausią įtaką dalyvių atsipalaidavimui ir ramybei.
Pasaulio neįsivaizduoju be visų gyvenimiškų spalvų. Vis tik atiduodama savo kūną į nakties poilsio rankas pirmenybę teikiu švelnių tonų spalvoms. Pastelinių atspalvių patalai dovanoja ramią preliudiją grimstant į saldžiuosius sapnus. Šiai ramybei sunku atsispirti.
Su meile „Labos nakties“ Daina